זמן ומקום

בתחילת דרכי בקבלה נתקלתי בספרו של סמיון וינוקור "המקובל". סמיון וינוקור הוא סופר, במאי ותסריטאי שזכה בפרסים רבים. הוא עלה לארץ בגיל 33 מצא את מקומו בקרב תלמידי הד"ר הרב מיכאל לייטמן. הוא אחד מתלמידי הרב הוותיקים, לאורך שנות לימודי הקבלה שלו הוא המשיך בעבודתו כסופר, במאי ותסריטאי. בין תסריטיו הידועים: החברים של יאנה, נקמה יהודית, קפה עם לימון, האר"י הקדוש. על סרטו יאנוש קורצאק זכה סמיון וינוקור בפרס האוסקר הישראלי. ברומן הקולנועי שלו "המקובל" הוא מספר על הרב יהודה אשלג, מקובל מרתק שנחשב למהפכן בדורו. הרב יהודה אשלג, הידוע בכינויו 'בעל הסולם', היה זה שפתח בעבורנו את ספר הזוהר. הוא הנגישו לדור שלנו, רבבות תלמידים בכל רחבי העולם לומדים יום יום, מכתביו הגבוהים והמרגשים.
הרומן הקולנועי "המקובל" מתחיל בלילה סוער בורשה. חלום מוזר, הכל אפוף מסתוריות רבה. הסופר סמיון וינוקור לוקח אותנו למסע הרפתקאות עם הילד יהודה אשלג, ילד סקרן שמגלה במהלך הספר תגליות, סמיון וינוקור לוקח אותנו עם גיבורו לאורך כל שנותיו ולאורך התפתחותו הרוחנית עד להפיכתו לגדול המקובלים בדורו. הקורא מלווה את המקובל הרב יהודה אשלג במעברים חוצי גבולות זמן ומקום.
קראתי את הספר בשטף. המאורעות סחפו אותי וסיקרנו אותי. צללתי עם הרב יהודה אשלג בכל הקורות אותו בהתלהבות. לאורך כל הספר הרגשתי שסמיון וינוקור ממש נכנס לדמות של יהודה אשלג ואף הצליח לנוע עם הדמות בזמן ובמרחב ולהיות עם הגיבור שלו ממש בקורות אותו. הקטע שהרשים אותי במיוחד היה הקטע בו הרב יהודה אשלג, בחלון הזדמנויות נדיר כמעט, חוצה את המעבר לעולם הרוחני, אך פחד של שבריר שניה מונע ממנו את ההתמסרות המוחלטת וחלון ההזדמנויות נסגר באחת, והוא צונח לכאן ועכשיו. שמחתי להמשיך עם גיבור הספר הרב יהודה אשלג לחלון הזדמנויות הנוסף שבו הוא מתגבר על עצמו מצליח לשבור את תקרת הזכוכית ומתעלה לעולם הרוח.