שדות חסה חנצח

כששמעתי בראשונה את הביטוי הזה אכן חשבתי – באמת מה מצב החסה בשטחים ולמה זה מעניין מישהו ורק כשצחקו עליי קצת קלטתי. זה הזכיר לי כשהתחיל הביטוי סרטים. איזה סרט. אכלתי סרט. ואני הייתי אומרת מיד בתמימות כאוהבת סרטים גדולה – איזה? איזה סרט? אז באמת איזו חסה? ומה המצב? ובאיזה שטחים?

אולי נגמרו כל הנושאים לדיון או שנואשנו מכל טיפול רציני בבעיות בחיינו אבל מסתבר ששר החקלאות אכן יוצר קשר עם השר המקביל ברשות הפלסטינית והם מסכמים ביניהם על העברת סחורות חקלאיות לישראל בשנת שמיטה.

האם הציבור מודע לכך שהסחורות החקלאיות בשנת השמיטה באות מהשטחים? לא בטוח. ואם כן הוא יודע האם הוא היה מגיב. או אולי היה רק ממציא ביטוי חדש המתאים לאירוע. 

אז מה באמת מצב החסה בשטחים? לפי התמונות, החקלאות בשטחים פורחת ונראה שהצליחו לפתח שיטה איך לגדל חסות בצינורות. נראה שהחקלאים ברשות מתמקצעים וממשיכים להשתפר וזהו דבר מעודד ביותר לאוכלוסיה הפלסטינית. ללא ספק , הוטמע פה ידע וניסיון בתחומי צינורות אחרים.  נאחל להם בהצלחה ושימשיכו להתרכז בענפים שתומכים בחיים ועושים טוב לאנשים. 

ישנה הנחה רווחת בקרב חוגים פוליטיים מסוימים שככל שרמת החיים בשטחים ובעזה תעלה, כך יגדל רצונה של האוכלוסייה להמשך חיים נורמטיביים של שגשוג ורוגע. אפשר אם כך לברך את ההתקדמות החקלאית הכלכלית של הרשות ואכן לחכות ולראות האם ישתנה הלך הרוח והציבור הפלסטיני ירצה לחיות את חייו בשקט ובשלום לצד מדינת ישראל. 

נחיה ונראה. ואם זה לא יעבוד.. נחזור למנגנון ההגנה האפקטיבי ביותר שבידינו – חוש ההומור. שאיך אחרת אפשר לשרוד בארץ המיוזעת הזאת?? למרות שיש עוד דרכים מקובלות, מסתבר. 

למשל, לאחרונה מסתובבות שמועות שהביטוי- מה מצב החסה בשטחים- התגלגל לצורה חדשה ושהחסה של ימינו היא בעצם סמים. וכן המצב טוב. מהשטחים לישראל ובחזרה. אך האם זו הדרך הנכונה?

ואני אומרת – העולם הזה נראה כבלתי אפשרי ובמצב בלתי אפשרי מחפשים פתרונות מחוץ לקופסה. 

הרבה דברים לא בידיים שלנו, כך נראה , חוץ מדבר אחד – 

האוירה. ההתייחסות שלנו. הדרך שבה אנחנו מתנהגים אחד לשני. אם נצחק מכל הלב. אם נעזור אחד לשני במצבי החיים ההזויים, אם פשוט נהיה קצת יותר טובים אחד לשני – לפחות ההרגשה תהיה יותר טובה ונצליח ביחד להתמודד ולנצח את היומיום ואת החיים בשכונה שלנו , בכל מצב, בכל שטח, עם או בלי החסה.